Mis on kalliskivi?

Kalliskivi on loodusliku mineraali tükk, mida kasutatakse ehetes või muudes dekoratiivesemetes. Mõiste “gem” võib viidata ka lõigatud ja poleeritud kivitükile, mida on kasutatud ehetes. Enamik vääriskive on kõvad, kuid mõningaid pehmeid mineraale kasutatakse ehetes ka nende läike või muude esteetilise väärtusega füüsikaliste omaduste tõttu. Teemandid, rubiinid, safiirid ja smaragdid on ühed populaarseimad ja väärtuslikumad vääriskivid. Vääriskive klassifitseeritakse sageli nende keemilise koostise järgi, näiteks kvarts, päevakivi või karbonaat. Neid saab klassifitseerida ka nende kristallstruktuuri alusel, näiteks kuup- või trigonaalstruktuuri järgi. Vääriskivide väärtuse määramisel on teine ​​oluline tegur värv. Kõige haruldasemad ja väärtuslikumad vääriskivid on tavaliselt intensiivse küllastuse ja ainulaadsete toonidega vääriskivid. Mõnda vääriskive saab nende värvi parandamiseks täiustada kuumtöötlemise või kiiritamisega. Vääriskivide väärtuse määramisel on olulised tegurid ka lõige, selgus ja kaal karaatides. Kivi lõige mõjutab selle sümmeetriat, heledust, tuld ja seda, kui hästi see valgust peegeldab. Selgus viitab plekkide või lisandite arvule ja suurusele kivil. Karaatide kaal näitab, kui suur on kivi. Suured kivid on tavaliselt väärtuslikumad kui sama kvaliteediga väikesed kivid. Vääriskive hinnatakse skaalal A (suurepärane) kuni D (halb). Kõrgeima kvaliteediga kive leidub tavaliselt juveelipoodides, samas kui madalama kvaliteediga kive kasutatakse sageli tööstuslikes rakendustes. Vääriskive võib leida kõikjalt maailmast, kuid mõned kohad on tuntud eriti kvaliteetsete isendite valmistamise poolest. Näiteks Sri Lanka on kuulus oma siniste safiiride poolest, Brasiilia aga smaragdide poolest.

Kui enamik inimesi mõtleb vääriskivide peale, mõtlevad nad teemantide, rubiinide ja safiiride peale. Siiski on terve maailm poolvääriskive, mis on sama ilusad, kui mitte rohkem. Siin on mõned kõige populaarsemad poolvääriskivid:

• Ametüst: lilla kvartsi sort, mille värvus varieerub kahvatu lavendlist sügavvioletini. See on veebruari sünnikivi.

• Akvamariin: sinine berülli sort, mille värvus varieerub helesinisest rohekassiniseni. See on märtsi sünnikivi.

• Tsitriin: kollane kvartsi sort, mille värvus varieerub kahvatukollasest kuni punakaspruunini. See on novembri sünnikivi.

• Granaat: mineraalide rühm, mida on laias värvivalikus, sealhulgas punane, oranž, kollane, roheline ja sinine. See on jaanuari sünnikivi.

• Opaal: sillerdav kivi, mis on saadaval laias värvivalikus, sealhulgas valge, must, roosa, punane ja sinine. See on oktoobri sünnikivi.

Need on vaid mõned paljudest täna turul saadaolevatest poolvääriskividest. Nii et kui otsite midagi muud kui traditsioonilised teemandid ja rubiinid, vaadake kindlasti mõnda neist kaunitest kividest.